środa, 13 kwietnia 2016

Myślisz, że z hejtem nie da się walczyć? Da się!

Nie wiem, czy wiecie, ale powstał taki projekt - Hejt Stop. Koordynatorką działań kampanii w jego ramach jest Joanna Grabarczyk. Warto zajrzeć na ich stronę internetową - znajduje się tam bardzo wiele materiałów na temat mowy nienawiści. Jednak poza uświadamianiem ludzi i prowadzeniem kampanii w ramach tego projektu można realnie walczyć z hejtem. Przede wszystkim, w pasku menu znajduje się specjalna zakładka - hejt w sieci. Po jej wybraniu przenosimy się na stronę, na której zobaczymy okienko - służy ono właśnie do zgłaszania hejterów. Wystarczy wpisać adres strony, wkleić obraźliwy komentarz, wybrać, jakiego rodzaju nienawiści dotyczy ( na tle rasowym, wyznaniowym itp.) i gotowe. To jednak nie wszystko. Można walczyć w ten sposób nie tylko z mową nienawiści w sieci, ale i obraźliwymi napisami czy rysunkami na murach. W tym przypadku należy zrobić zdjęcie, wkleić je do zgłoszenia i zaznaczyć na mapie, gdzie znajduje się to miejsce. Proste, prawda?
Na stronie internetowej projektu można znaleźć też informacje dotyczące tego, jak wygląda sprawa mowy nienawiści w świetle polskiego prawa. W artykule mowa jest o tym, że w kodeksie karnym nie znajdziemy przepisów, które dotyczą bezpośrednio tylko i wyłącznie mowy nienawiści. Można jednak powoływać się na następujące paragrafy:
art. 216 - dotyczy znieważenia
art. 190 - realna groźba popełnienia przestępstwa
art. 196 - dotyczy obrazy uczuć religijnych
art. 256 - nienawiść na tle rasowym, etnicznym, narodowościowym
Nie chciałabym Was zamęczać przepisami karnymi, więc jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej, przeczytajcie artykuł Mowa nienawiści w prawie polskim na stronie projektu. Wiele przydatnych informacji.
Przede wszystkim pamiętajcie także, że hejt, który widzicie np. na Facebooku, można zgłaszać bezpośrednio do serwisu portalu. Często skutkuje to zablokowaniem osoby szerzącej mowę nienawiści. Najlepiej nie wdawać się w dyskusje z hejterami - nie przyniesie to efektu, po prostu nie warto. Lepiej skorzystać z któregoś ze sposobów, o których pisałam powyżej.
Pamiętajcie, że nie jsteście bezsilni w obliczu hejtu. Każdy z nas może walczyć z mową nienawiści! Takie zgłoszenie zajmuje przecież nie więcej niż kilka minut, a może przynieść wiele dobrego.
Na zdjęciu logo projektu Hejt Stop, pochodzące z ich strony internetowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz